საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის (სემეკ) იურიდიული დეპარტამენტის დირექტორი, სალომე ჯანელიძე საქართველოში ენერგეტიკული გაერთიანების (Energy Community) წარმომადგენლობას უხელმძღვანელებს. სალომე ჯანელიძე, როგორც ენერგეტიკული გაერთიანების მთავარი ექსპერტი საქართველოს დაეხმარება ენერგეტიკის სექტორის რეფორმირების პროცესში ევროპული კანონმდებლობის ჰარმონიზებასა და ტრანსპოზიციაში.
სალომე ჯანელიძე სემეკში 2015 წლიდან საქმიანობდა. 2021 წლიდან დღემდე არის სემეკთან არსებული ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრის საბჭოს წევრი, 2016-2017 წლებში მიწვეული იყო ექსპერტად ენერგეტიკული გაერთიანების სათაო ოფისში (ავსტრია, ქ.ვენა). მისი საქმიანობა შეეხებოდა საქართველოს კანონმდებლობასთან ევროპის მესამე ენერგეტიკული პაკეტის დირექტივებისა და რეგულაციების ჰარმონიზებას, სამუშაო პროექტების მომზადებას.
სალომე ჯანელიძე პროფესიით იურისტია. მიღებული აქვს მაგისტრის ხარისხი ეკონომიკისა და ბიზნესის სამართალში (LLM, გრონინგენის უნივერსიტეტი, ნიდერლანდები) და ადამიანის უფლებათა საერთაშორისო სამართალის ეკონომიკურ მიმართულებებში (ესექსის უნივერსიტეტი, დიდი ბრიტანეთი). ამჟამად არის საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ენერგეტიკის ფაკულტეტის დოქტორანტი. 2013 წლიდან არის საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის წევრი. მენტორობას უწევს ენერგეტიკის სექტორში დასაქმებულ ქალებს.

Salome Janelidze will lead EU4Energy Project Office implemented by Energy Community in Georgia
The director of the Legal Department of Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC), Ms. Salome Janelidze will lead EU4Energy Project Office Energy Community in Georgia. In her role as Senior Expert, Ms. Janelidze will assist Georgia with harmonization and transposition of the EU legislation in the energy sector reform process.
Salome Janelidze has been employed at GNERC since 2015. Since 2021 she is a member of the Advisory Board to the Energy Training Center of GNERC. In 2016-2017 she was secondee expert at the Energy Community (Vienna, Austria) where her tasks envisaged harmonization of Georgian legislation with the 3rd Energy Package and preparation of draft projects.
Ms. Janelidze holds LLM in Economic and Business Law of Groningen University and International Human Rights Law of Essex University, Great Britain. Currently, she is a Phd candidate of the Energy Faculty of Georgian Technical University. Salome Janelidze is a member of Georgian Bar Association since 2013 and is also providing mentorship for women employed in the energy sector.