24 თებერვალი, 2025 წელი, ქ. თბილისი
გაეროს ბავშვთა ფონდის მხარდაჭერით, საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელ ეროვნულ კომისიასთან (სემეკ) არსებულ ელიზბარ ერისთავის სახელობის ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრში ახალი პროექტი იწყება, სახელწოდებით: „წყალი, გარემო და ჯანმრთელობა მოზარდების უსაფრთხო მომავლისათვის“. პროექტის მიზანია საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის სკოლების მოსწავლეების ცნობიერების დონის ამაღლება სასმელი წყლის, გარემოს, შიდა ჰაერის დაბინძურებისა და კატასტროფების რისკის შემცირების საკითხებზე.
პროექტის ფარგლებში ყურადღება გამახვილდება გარემოს დაცვის საკითხებში ახალგაზრდების ჩართულობის ზრდის მექანიზმების განვითარების ხელშეწყობაზე, ამასთანავე მონაწილეებს მიეწოდებათ სიღრმისეული ინფორმაცია წყლის რესურსების რაციონალურად გამოყენებისა და დაცვის აუცილებლობის შესახებ.
პროექტში ჩართული იქნება ბათუმის, რუსთავის, ქუთაისისა და ფოთის ორმოცი სკოლის 650 მოსწავლე, ასევე ქუთაისისა და ბათუმის სახელმწიფო უნივერსიტეტების 50 სტუდენტი. პროექტის ფარგლებში მოსწავლე-ახალგაზრდებს ჩაუტარდებათ ტრენინგები და საჯარო ლექციები. ასევე, დაგეგმილია საინფორმაციო შეხვედრები მუნიციპალური ხელისუფლებისა და საბავშვო ბაღების წარმომადგენლებთან.
პროექტის ხანგრძლივობაა 8 თვე.
გაეროს ბავშვთა ფონდის მხარდაჭერით და პარტნიორობით, 2022-2024 წლებში ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრში განხორციელებული პროექტების ფარგლებში 1000-ზე მეტმა მოსწავლემ მიიღო მონაწილეობა, რომლებსაც სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხზე ცნობიერების ამაღლების მიზნით ჩაუტარდათ თემატური ტრენინგები და საჯარო ლექციები.
ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრის შესახებ: საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელ ეროვნულ კომისიასთან (სემეკ) არსებული ელიზბარ ერისთავის სახელობის ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრის მიზანია ელექტროენერგეტიკის, ბუნებრივი გაზის, წყალმომარაგებისა და მელიორაციის სექტორების აქტუალურ საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება, პროფესიული განვითარებისა და კვალიფიკაციის ამაღლებისთვის სპეციალური სასწავლო კურსების/პროგრამების განხორციელება, ქალთა ჩართულობის ზრდა ენერგეტიკის სექტორში, სკოლის მოსწავლეებისთვის საგანმანათლებლო პროექტების განხორციელება და სხვა. ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრში დაინტერესებულ პირებს აქვთ შესაძლებლობა, კვალიფიკაციის ამაღლების მიზნით, გაიარონ სასწავლო კურსები ელექტროენერგეტიკის, ბუნებრივი გაზის, წყალმომარაგებისა და მელიორაციის, სატარიფო რეგულირების შესახებ.
გაეროს ბავშვთა ფონდის შესახებ: გაეროს ბავშვთა ფონდი (UNICEF) 70 წელზე მეტია მუშაობს მსოფლიოს ყველაზე რთულ რეგიონებში, რათა დაეხმაროს მსოფლიოს ყველაზე მოწყვლად ბავშვებს. 190-ზე მეტ ქვეყანასა და ტერიტორიულ ერთეულში, ჩვენ ვმუშაობთ ყოველი ბავშვისთვის ყველგან, რათა ავაშენოთ უკეთესი მსოფლიო ყველასთვის. იუნისეფი 20 წელზე მეტია ეხმარება საქართველოს მთავრობას ბავშვთა უფლებების დაცვასა და ბავშვის უფლებათა კონვენციით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებაში. ჩვენი მიზანია, დავეხმაროთ ყველაზე დაუცველ ბავშვებს, ხელი შევუწყოთ მათ გაძლიერებასა და სოციალურ ინკლუზიას, შევამციროთ უთანასწორობა, რაც უარყოფითად ზემოქმედებს ბავშვებსა და მათ ოჯახებზე.

With the Support of UNICEF, the Energy Training Center Continues to Raise Awareness on Environmental Protection for Municipalities and Youth
February 24, 2025, Tbilisi
With the support of UNICEF, the Elizbar Eristavi Energy Training Center under the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC), is launching a new project titled “Water and Environmental Health for Adults’ Safe Future.” The project aims to raise awareness among school students from various regions of Georgia about drinking water, the environment, indoor air pollution, and disaster risk reduction.
The project will focus on supporting the development of mechanisms to enhance youth engagement in environmental protection issues. In addition, participants will gain in-depth knowledge of the importance of the rational use and protection of water resources.
The project will involve 650 school students from 40 schools in Batumi, Rustavi, Kutaisi, and Poti, as well as 50 students from Kutaisi and Batumi State Universities. Training sessions and public lectures will be conducted for students and young people, while informational meetings will be organized with representatives of municipal authorities and kindergartens.
The project duration is 8 months.
With the support and partnership of UNICEF, over 1,000 students participated in projects implemented at the Energy Training Center in 2022-2024. These students have attended subject-specific trainings and public lectures to enhance their awareness of various important topics.
About the Energy Training Center
The Elizbar Eristavi Energy Training Center under the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC), aims to raise public awareness of key issues in the electricity, natural gas, water supply, and land reclamation sectors. The center implements specialized training courses and programs for professional development and qualification enhancement, promotes women's participation in the energy sector, carries out educational projects for school students, and more. Interested individuals have the opportunity to take training courses at the center to improve their qualifications in electricity, natural gas, water supply, land reclamation, and tariff regulation.
About UNICEF
For over 70 years, UNICEF has been working in the world’s most challenging regions to help the most vulnerable children. Operating in more than 190 countries and territories, UNICEF works for every child, everywhere, to build a better world for all. For more than 20 years, UNICEF has supported the Georgian government in protecting children's rights and fulfilling obligations under the Convention on the Rights of the Child. Our goal is to support the most vulnerable children, promote their empowerment and social inclusion, and reduce inequalities that negatively impact children and their families.