იუნისეფის მხარდაჭერით ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრში მიმდინარე პროექტის ფარგლებში საინფორმაციო შეხვედრები გაიმართა
გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) მხარდაჭერით სემეკთან არსებულმა ელიზბარ ერისთავის სახელობის ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრმა პროექტის - „სასმელი წყლის ხარისხისა და წყლის რესურსების შესახებ რეგიონების მოსწავლე-ახალგაზრდობის  ცნობიერების ამაღლება“ ფარგლებში საქართველოს 8 მუნიციპალიტეტში საინფორმაციო შეხვედრები ჩაატარა.  შეხვედრის მონაწილეებს მიეწოდათ  ინფორმაცია პროექტის მიზნების, ამოცანებისა და დაგეგმილი ღონისძიებების, ასევე პროექტის დონორი და აპლიკანტი  ორგანიზაციის შესახებ. საინფორმაციო შეხვედრებში მონაწილეობა მიიღეს საგანმანათლებლო რესურს-ცენტრისა და სკოლების დირექტორებმა. შეხვედრები გაიმართა ქ. ბათუმში, ქ ქუთაისში, ასპინძის, დედოფლისწყაროს, თეთრიწყაროს,  ყაზბეგის, ხაშურისა და გარდაბნის მუნიციპალიტეტებში.
„სასმელი წყლის ხარისხისა და წყლის რესურსების შესახებ რეგიონების მოსწავლე-ახალგაზრდობის  ცნობიერების ამაღლება“  პროექტის მიზანია სასმელი წყლის ხარისხისა და წყალის, როგორც ენერგიის წყაროს საკითხებში რეგიონების მოსწავლე-ახალგაზრდების ინფორმირებულობის დონის ამაღლება, სამიზნე მუნიციპალიტეტებში მოსწავლე-ახალგაზრდობის ენერგოეფექტიანობისა და ენერგიის დაზოგვის თემებით დაინტერესება, წყლის რესურსებზე ზრუნვისა და დაცვის  იდეის გაძლიერება, ახალგაზრდების ჩართულობის გასაზრდელად მდგრადი მექანიზმების ჩამოყალიბების ხელშეწყობა.  ინიციატივის შედეგად 300-ზე მეტი  ახალგაზრდა მიიღებს ინფორმაციას სასმელი წყლის ხარისხისა და რესურსების შესახებ.  პროექტის ფარგლებში დაგეგმილია საჯარო ლექციების ორგანიზება ენერგეტიკის სექტორში ქალების როლის გაძლიერებისა  და ენერგეტიკოსის, როგორც მომავლის პროფესიის შესახებ.
სასწავლო ცენტრის შესახებ: საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელ ეროვნულ კომისიასთან არსებულელიზბარ ერისთავის სახელობის ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრიმიზანია ელექტროენერგეტიკის, ბუნებრივი  გაზისა  და წყალმომარაგების სექტორების  აქტუალურ საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება, პროფესიული განვითარებისა და კვალიფიკაციის ამაღლებისთვის სპეციალური სასწავლო კურსების/პროგრამების განხორციელება, აქტივობებისა და საქმიანობების პრიორიტეტული მიმართულებების განსაზღვრა, დაინტერესებულ პირებს შორის გამოცდილებისა და ცოდნის გაცვლა, კვლევების ჩატარება, სამეცნიერო-საგანმანათლებლო ხასიათის პროექტების მომზადება.
გაეროს ბავშვთა ფონდის შესახებ: გაეროს ბავშვთა ფონდი (UNICEF) 70 წელზე მეტია მუშაობს მსოფლიოს ყველაზე რთულ რეგიონებში, რათა დაეხმაროს მსოფლიოს ყველაზე მოწყვლად ბავშვებს. 190-ზე მეტ ქვეყანასა და ტერიტორიულ ერთეულში, ჩვენ ვმუშაობთ ყოველი ბავშვისთვის ყველგან, რათა ავაშენოთ უკეთესი მსოფლიო ყველასთვის. იუნისეფი 20 წელზე მეტია ეხმარება ეხმარება საქართველოს მთავრობას ბავშვთა უფლებების დაცვასა და ბავშვის უფლებათა კონვენციით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულებაში. ჩვენი მიზანია, დავეხმაროთ ყველაზე დაუცველ ბავშვებს, ხელი შევუწყოთ მათ გაძლიერებასა და სოციალურ ინკლუზიას, შევამციროთ უთანასწორობა, რაც უარყოფითად ზემოქმედებს ბავშვებსა და მათ ოჯახებზე.

With the support of the United Nations Children's Fund (UNICEF), the Elizbar Eristavi Energy Training Center operating under the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission held information meetings in 8 municipalities of Georgia within the framework of the project - "Raising awareness of the students and youth of the regions about the quality of drinking water and water resources". The participants of the meeting were informed about the goals, objectives and planned activities of the project, as well as the donor and applicant organization of the project. Directors of the educational resource center and schools participated in the information meetings. Meetings were held in the city of Batumi, in Kutaisi, in the municipalities of Aspindza, Dedoplistskaro, Tetritskaro, Kazbegi, Khashuri and Gardabani.
The goal of the project "Raising the awareness of the students and youth of the regions about the quality of drinking water and water resources" is to raise the level of awareness of the students and youth of the regions in the issues of drinking water quality and water as an energy source, to interest the students and youth in the target municipalities in the topics of energy efficiency and energy saving, to care for water resources and strengthening the idea of protection, to promote the establishment of sustainable mechanisms to increase the involvement of young people. As a result of the initiative, more than 300 young people will receive information about the quality and resources of drinking water. Within the framework of the project, it is planned to organize public lectures on strengthening the role of women in the energy sector and energy expert as a profession of the future.
About the Training Center: The goal of the Elizbar Eristavi Energy Training Center operating under the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission is to raise public awareness of current issues in the electricity, natural gas and water supply sectors, to implement special training courses/programs for professional development and qualification improvement, to determine the priority directions of activities, to exchange experience and knowledge between interested parties, to conduct research, to prepare scientific and educational projects.
About the United Nations Children's Fund: The United Nations Children's Fund (UNICEF) has been working in the world's most difficult regions for more than 70 years to help the world's most vulnerable children. In more than 190 countries and territories, we work for every child everywhere to build a better world for all. For more than 20 years, UNICEF has been helping the Government of Georgia to protect children's rights and fulfill its obligations under the Convention on the Rights of the Child. UNICEF’s goal is to help the most vulnerable children, promote their empowerment and social inclusion, reduce inequalities that negatively affect children and their families.