საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელ ეროვნულ კომისიასთან (სემეკ) არსებულ ელიზბარ ერისთავის სახელობის ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრში ფრიდრიხ ებერტის ფონდის მხარდაჭერითა და პარტნიორობით მიმდინარე პროექტის „ელექტროენერგეტიკის, ბუნებრივი გაზისა და წყალმომარაგების სექტორში რეგულირების საკითხებზე ინფორმირებულობის დონის დადგენა და საჭიროებათა კვლევის განხორციელება“ ფარგლებში ქ. ქუთაისში, აკაკი წერეთლის სახელმწიფო უნივერსიტეტში სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
სამუშაო შეხვედრის მონაწილეებს მიეწოდათ ინფორმაცია პროექტის მიზნისა და ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების სექტორებში საჭიროებათა კვლევის მნიშვნელობის შესახებ. პროექტის წარმომადგენლებმა წარადგინეს პრეზენტაცია რეგულირების კუთხით ინფორმირებულობის დონის, სხვადასხვა სამიზნე აუდიტორიის სპეციფიური საჭიროებების გამოკვეთისა და ამ მიმართულებით ცნობიერების ამაღლების, პროფესიული კვალიფიკაციის გაღრმავებისთვის ეფექტიანი მექანიზმების გამოვლენის აუცილებლობის საკითხებზე.
პროექტის ფარგლებში განხორციელდება თვისებრივი და რაოდენობრივი კვლევები. კვლევის სამიზნე აუდიტორიას წარმოადგენენ ენერგეტიკული და წყალმომარაგების საწარმოების თანამშრომლები, მარეგულირებელი კომისიის ახალი თანამშრომლები, ენერგეტიკის საკითხებზე მომუშავე ექსპერტები და აკადემიური წრის წარმომადგენლები, ახალგაზრდა მეცნიერები, მედიის წარმომადგენელები, ინვესტორები, დაინტერესებული საზოგადოებრივი ორგანიზაციები და მომხმარებელთა სხვადასხვა ჯგუფები, თვითმმართველობის აღმასრულებელი და წარმომადგენლობითი ორგანოების წევრები, გარემოს დაცვის საკითხებზე მომუშავე ორგანიზაციები, საერთაშორისო და დონორი ორგანიზაციები, რომლებიც დაინტერესებულები არიან ენერგეტიკის, წყალმომარაგებისა და რეგულირების საკითხებით.
პროექტის - „ელექტროენერგეტიკის, ბუნებრივი გაზისა და წყალმომარაგების სექტორში რეგულირების საკითხებზე ინფორმირებულობის დონის დადგენა და საჭიროებათა კვლევის განხორციელება“ ფარგლებში კვლევა განხორციელდება ქ. თბილისში, ქ. ქუთაისში, ქ ბათუმსა და მცხეთის მუნიციპალიტეტში. პროექტი 2022 წლის პირველი ივლისს დაიწყო და მისი ხანგრძლივობაა 4 თვე.
საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელ ეროვნულ კომისიასთან არსებული ელიზბარ ერისთავის სახელობის ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრის მიზანია ელექტროენერგეტიკის, ბუნებრივი გაზისა და წყალმომარაგების სექტორების აქტუალურ საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება, აღნიშნულ სექტორებში დასაქმებულ პირთა და სხვა დაინტერესებულ პირთა პროფესიული განვითარებისა და კვალიფიკაციის ამაღლებისთვის სპეციალური სასწავლო კურსების/პროგრამების განხორციელება. აქტივობებისა და საქმიანობების პრიორიტეტული მიმართულებების განსაზღვრა, დაინტერესებულ პირებს შორის გამოცდილებისა და ცოდნის გაცვლა, კვლევების ჩატარება, სამეცნიერო-საგანმანათლებლო ხასიათის პროექტების მომზადება, საინფორმაციო ბაზის შექმნა და თემატური კონფერენციების მოწყობა. ცენტრში ამ დროისთვის სხვადასხვა სასწავლო კურსები მიმდინარეობს.
ფრიდრიხ ებერტის ფონდი (FES) არაკომერციული, გერმანული პოლიტიკური ორგანიზაციაა, რომელიც ეყრდნო9ბა სოციალური დემოკრატიის ღირებულებებს. ფონდი დაარსდა 1925 წელს და ატარებს გერმანიის დემოკრატიულად არჩეული პირველი პრეზიდენტის, ფრიდრიხ ებერტის სახელს. ფრიდრიხ ებერტის ფონდის სათაო ოფისები მდებარეობს ქ. ბერლინსა და ქ. ბონში. ფონდის ფილიალები წარმოდგენილია 90-მე მეტ ქვეყანაში და საქმიანობას ახორციელებს 100-ზე მეტ ქვეყანაში. ქ. თბილისში მდებარე საქართველოს და სამხრეთ კავკასიის წარმომადგენლობა კოორდინაციას უწევს ფონდის საქმიანობას საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში. ფრიდრიხ ებერტის ფონდის მიზანია დემოკრატიის, მშვიდობისა და სოციალური სამართლიანობის ხელშეწყობა პოლიტიკური დიალოგის, განათლებისა და კვლევის გზით.

Workshops were held in the framework of the ongoing project at the Energy Training Center with the support of the Friedrich Ebert Foundation
A meeting was held at the Akaki Tsereteli State University in Kutaisi within the framework of the ongoing project "Determining the level of awareness on the issues of regulation in the electricity, natural gas and water supply sectors and carrying out a needs assessment" in the Elizbar Eristavi Energy Training Center operating under the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission (GNERC) with the support and partnership of the Friedrich Ebert Foundation.
The participants of the workshop were informed about the purpose of the project and the importance of needs assessment in the energy and water supply sectors. The representatives of the project made a presentation on the issues of the level of awareness in terms of regulation, highlighting the specific needs of different target audiences and raising awareness in this direction, identifying effective mechanisms for deepening professional qualifications.
Within the framework of the project, qualitative and quantitative studies will be carried out. The target audience of the research are employees of energy and water supply enterprises, new-comersof the regulatory commission, experts working on energy issues and representatives of the academic circles, young scientists, media representatives, investors, interested public organizations and various groups of users, members of executive and representative bodies of self-government, environmental protection organizations, international and donor organizations interested in energy, water supply and regulation issues.
Within the framework of the project - "Determining the level of awareness on the issues of regulation in the electricity, natural gas and water supply sector and carrying out a needs assessment", the research will be carried out in Tbilisi, Kutaisi, Batumi and in Mtskheta municipalities. The project started on July 1, 2022 and its duration is 4 months.
The goal of the Elizbar Eristavi Energy Training Center operating under the Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission is to raise public awareness of current issues in the electricity, natural gas and water supply sectors,  to implement special training courses/programs for the professional development and qualification improvement of persons employed in these sectors and other interested parties, determination of priority directions of activities, exchange of experience and knowledge between interested parties, conducting research, preparation of scientific and educational projects, creation of information base and organization of thematic conferences. At the moment, various training courses are being held at the center.
The Friedrich Ebert Foundation (FES) is a non-profit, German political organization based on the values of social democracy.
The foundation was established in 1925 and bears the name of the first democratically elected president of Germany, Friedrich Ebert. The head offices of the Friedrich Ebert Foundation are located in  Berlin and in Bonn. Branches of the fund are represented in more than 90 countries and carry out activities in more than 100 countries. The representative office of Georgia and the South Caucasus in Tbilisi coordinates the activities of the Foundation in Georgia, Armenia and Azerbaijan. The goal of the Friedrich Ebert Foundation is to promote democracy, peace and social justice through political dialogue, education and research.