ნუგზარ ბერიძე არის ტექნიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი, 70-მდე სამეცნიერო ნაშრომის, პატენტისა და საავტორო მოწმობის ავტორი. სხვადასხვა პერიოდში ნუგზარ ბერიძე ეწეოდა სამეცნიერო-პედაგოგიურ საქმიანობას საქართველოს აგრარულ უნივერსიტეტში, გრიგოლ რობაქიძისა და ქუთაისის „აკაკი წერეთლის“ უნივერსიტეტებში. 1996-2006 წლებში აგრარულ უნივერსიტეტში იგი იყო სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის დირექტორი. ნუგზარ ბერიძე წლების განმავლობაში ხელმძღვანელობდა სემეკის ელექტროენერგეტიკის დეპარტამენტს.
სხვადასხვა პერიოდში ნუგზარ ბერიძე იყო ევროკავშირის Twinning-ის პროექტების ადგლობრივი მრჩეველი, მარეგულირებელთა რეგიონული ასოციაციის (ERRA) ლიცენზირების კომიტეტის წევრი. 2007 წლიდან დღემდე არის NARUC (კომუნალური მომსახურების ეროვნული კომისისების ასოციაციების), CEER (ევროპის ენერგეტიკის მარეგულირებელთა საბჭოს), Energy Community (ენერგეტიკული თანამეგობრობის); EU4E - ევროკავშირი საქართველოსათვის და სხვა საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების მიერ ენერგეტიკის რეგულირების აქტუალურ საკითხებზე ორგანიზებული სამუშაო შეხვედრების, სემინარებისა და კონფერენციების მონაწილე.
იგი კონსულტაციებს უწევდა სხვადასხვა ქვეყნებს (ტაჯიკეთი, უზბეკეთი, ყაზახეთი, აზერბაიჯანი) ელექტროენერგეტიკის რეგულირების საკითხებში. 2014-2024 წლებში ნუგზარ ბერიძე იყო რადიო “კომერსანტის“ გადაცემა „პროფესიონალების“ ერთ-ერთი წამყვანი.

Mr. Nugzar Beridze is a Doctor of technical sciences, professor, author of approximately 70 scientific papers, patents and copyright certificates. In different periods, Nugzar Beridze has been engaged in scientific-pedagogical activities at the Agricultural University of Georgia, Grigol Robakidze and Kutaisi "Akaki Tsereteli" Universities. In 1996-2006, he was the director of the Scientific Research Institute at the Agricultural University. Nugzar Beridze headed GNERC's electricity department for years.
In different periods, Mr. Beridze was a local adviser of EU Twinning projects, a member of the Licensing Committee of the Energy Regulators Regional Association (ERRA). Since 2007, he has been a participant in workshops, seminars and conferences on actual issues of energy regulation organized by NARUC (National Association of Regulatory Utility Commissioners), CEER (Council of European Energy Regulators), Energy Community (Energy Community); EU4E - European Union for Georgia and other international and local organizations.
Mr. Nugzar Beridze provided consultations to various countries (Tajikistan, Uzbekistan, Kazakhstan, Azerbaijan) in matters of electricity regulation. From 2014 to 2024 Nugzar Beridze was one of the presenters of the program "Professionals" at radio station Commersant