მარიამ იოსელიანი 2014  წლიდან დღემდე არის სემეკის საერთაშორისო ურთიერთობათა დეპარტამენტის დირექტორი, ელიზბარ ერისთავის სახელობის ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრის საორგანიზაციო ჯგუფის წევრი,  ასისტენტ-პროფესორი,  კავკასიის უნივერსიტეტის ბიზნეს სკოლაში.
მოპოვებული აქვს სამართლის მაგისტრის ხარისხი (როტერდამის უნივერსიტეტი, ერასმუსის სამართლის სკოლა, ბიზნესის, კორპორატიული და საზღვაო სამართლის პროგრამა), დამთავრებული აქვს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, საერთაშორისო სამართლისა და საერთაშორისო ურთიერთობების ფაკულტეტი,  სპეციალიზაციით - საერთაშორისო სამართალი.
სხვადასხვა პერიოდში იყო:
• Deloitte Consulting Overseas Projects საქართველოს წარმომადგენლობის იურიდიული ჯგუფის ხელმძღვანელი, იურიდიული მრჩეველი, (USAID-ის კონტრაქტორი, ჰიდროგენერაციისა და ენერგეტიკის დაგეგმვის პროექტი);
• USAID-ის „მმართველობა განვითარებისთვის“ პროექტის ადგილობრივი სამართლებრივი მრჩეველი საქართველოს ტურიზმის სამართლებრივი ჩარჩოს შემუშავებაში;
• USAID-ის „მმართველობა განვითარებისთვის“ პროექტის ადგილობრივი სამართლებრივი მრჩეველი შეფასების რეგულაციების შემუშავებაში;
• საქმიანობდა საქართველოს ეროვნული ბანკის, იურიდიულ დეპარტამენტში; საქართველოს საფინანსო ზედამხედველობის სააგენტოს იურიდიულ დეპარტამენტში; იყო წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტის დელეგაციის საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის პროგრამების ხელმძღვანელი საქართველოში; იყო ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის იურიდიული დეპარტამენტის იურისტი; იურიდიული ფირმა “ასლანიშვილი და იოსელიანი”-ს იურისტი; მსოფლიო ბანკის დაფინანსებით საქართველოს კონტროლის პალატის მხარდაჭერის პროექტის იურისტი;  თბილისის პოლიტიკური სწავლების სკოლის პროექტი “სამოქალაქო საზოგადოება და დემოკრატია” პროექტის მენეჯერი; ექსპერტ-იურისტი საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციისა და საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ერთობლივ პროექტში “საქართველოს სამოქალაქო რეესტრის რეფორმა”.
• 2017 წლიდან არის ევროპის ენერგეტიკის მარეგულირებელთა საბჭოს (CEER) გენერალური ასამბლეის წარმომადგენელი საქართველოდან;
• კომუნალური სამსახურების მარეგულირებელი კომისიების ეროვნული ასოციაციის (NARUC) მიერ ორგანიზებული პროექტის - ენერგეტიკაში ქალი ლიდერების როლის გაძლიერება  -  სამუშაო ჯგუფის წევრი,  უკრაინისა და საქართველოს  მარეგულირებლების პარტნიორობის პროგრამის მიწვეული ექსპერტი.
• 2022 წლიდან არის ელიზბარ ერისთავის სახელობის ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრისა და ფრიდრიხ ებერტის სახელობის ფონდის ერთობლივი პროექტის კოორდინატორი;
• 2022 წლიდან არის ელიზბარ ერისთავის სახელობის ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრისა და UNICEF-ის ერთობლივი პროექტის კოორდინატორი;
ნაშრომები და პუბლიკაციები:
• „სინდიკატური სესხის როლი პროექტის დაფინანსებისას“, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სამართლის ჟურნალი, 2016 წლის გამოცემა
• “ელექტროენერგეტიკული პოლიტიკის მოდელირება და ანალიზი”, “ევროკავშირის კანონმდებლობის მიმოხილვა შიდა ელექტროენერგეტიკული ბაზრის კუთხით”, გრიგოლ რობაქიძის სახელობის უნივერსიტეტი, გამომცემლობა “უნივერსალი” 2013 წელი;
• “ბანკების გადახდისუუნარობის ასპექტები”, სადიპლომო ნაშრომის ერასმუსის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ნაშრომის ნახვა შესაძლებელია: http://www.nbg.gov.ge/uploads/discussion/aspects_of_bank_insolvency.pdf, 2011 წელი;
• მშვიდობიანი გავლა და მისი სამართლებრივი რეჟიმი; 2005 წელი;
• დათქმების ცნება და სამართლებრივი რეჟიმი, საერთაშორისო სამართლის ჟურნალი “ალმანახი”, საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის 2004 წლის ივლისის გამოცემა;
• სამხედრო და სხვა მეთაურთა პასუხისმგებლობის საკითხი, საერთაშორისო ჰუმანიტარული სამართლის თემების კონკურსი, 2002-2004 წლების საუკეთესო ნაშრომების კრებული.

From 2014 until now, Ms. Mariam Ioseliani is the director of GNERC's International Relations Department, a member to the Advisory Board of the Elizbar Eristavi Energy Training Center, an assistant professor at the Caucasus School of Business.
She  has obtained the degree of Master of Law (Rotterdam University, Erasmus School of Law, business, corporate and maritime law program), graduated from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, Faculty of International Law and International Relations, specializing in international law.
In different periods Ms. Ioseliani was:
• Legal Lead at the Georgian representation of Deloitte Consulting Overseas Projects (USAID contractor, hydrogeneration and energy planning project);
• Local legal advisor of the USAID "Governance for Development" project in the development of the legal framework for tourism in Georgia;
• Local legal advisor of the USAID "Governance for Development" project in the development of evaluation regulations;
• She worked in the legal department of the National Bank of Georgia; In the Legal Department of the Financial Supervision Agency of Georgia;She was the head of international humanitarian law programs of the delegation of the International Committee of the Red Cross in Georgia; She was a lawyer at the Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Law Department; Lawyer of "Aslanishvili and Ioseliani" law firm; Lawyer of the support project of the Chamber of Control of Georgia financed by the World Bank; Tbilisi School of Political Studies Project "Civil Society and Democracy" project manager; Expert lawyer in the joint project of the Association of Young Lawyers of Georgia and the Ministry of Justice of Georgia "Reform of the Civil Registry of Georgia".
• Since 2017, she has been a representative of the General Assembly of the Council of European Energy Regulators (CEER) from Georgia;
• Member of the working group of the project - Strengthening the role of women leaders in energy, organized by the National Association of Regulatory Utility Commissioners (NARUC), invited expert of the partnership program of regulators of Ukraine and Georgia.
• Since 2022, she is the coordinator of the joint project of the Elizbar Eristavi Energy Training Center and the Friedrich Ebert Foundation;
• Since 2022, she is the coordinator of the joint project of Elizbar Eristavi Energy Training Center and UNICEF;
Works and publications:
• "Role of Syndicated Loan in Project Financing", Law Journal of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University, 2016 edition
• "Electricity Policy Modeling and Analysis", "Review of the European Union Legislation in terms of the Internal Electricity Market", Grigol Robakidze University, "Universal" Publishing House, 2013;
• "Aspects of Bank Insolvency", diploma thesis at Erasmus State University, the work can be viewed at: http://www.nbg.gov.ge/uploads/discussion/aspects_of_bank_insolvency.pdf, 2011;
• Peaceful passage and its legal regime; 2005;
• Concept of reservations and legal regime, international law magazine "Almanakhi", July 2004 edition of the Association of Young Lawyers of Georgia;
• The issue of responsibility of military and other commanders, International Humanitarian Law Topic Competition, 2002-2004 collection of the best papers.